11. Zeytindostu Derneği Natürel Sızma Kalite Yarışması Ödül Töreni 2018

Zeytindostu Derneği’nin artık geleneksel hale gelen ve Zeytinyağının Oskarları olarak nitelenen Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın ödül töreni Gaziantep’te gerçekleştirildi. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden üreticilerin markalarının kalitelerini tescilletmek için yarıştığı 6 aylık maratonun sonunda kimyasal ve duyusal analizden geçen markalar bronz, gümüş, altın ve bu yıl ilk kez verilen premium altın ödüllerinin sahibi oldular.
Zeytindostu Derneği’nin gelenekselleşen Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın11.’ci sinin ödül töreni Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Ticaret Borsası’nın işbirliği ve ana sponsorluğunda Gaziantep Tuğcan Otel’de yapıldı. Ödül gecesi öncesi ve sonrası gerçekleştirilen etkinliklerle kente adeta zeytinyağı günleri yaşatan organizasyonun finali yoğun bir katılıma sahne oldu.
Kalitelerini tescilleten firmaların ödüllendirildiği geceye ev sahibi Zeytindostu Derneği’nin Yönetim Kurulu’nun yanı sıra Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Dernek geçmiş dönem başkanı ve zeytinyağı tadım uzmanı Abidin Tatlı, Uluslararası Zeytinyağı Konseyi Tadım Paneli Lideri Gino Celletti, Zeytindostu Derneği üyeleri ile Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda zeytin üreticisi katıldı.

ZEYTİNİN GEN MERKEZİ TÜRKİYE
Gecenin açılış konuşmasını yapan Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin, yaptığı konuşmada derneğin amacı ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Derneğin 2006 yılında kurulduğunu ve bugüne kadar geçen süreç içerisinde zeytin gönüllülerinin destekleriyle verimli çalışmalara imza attığını kaydeden Çetin, “Amacımız, Türkiye ve dünyada zeytinin korunması, üretimin ve zeytinyağı tüketiminin artırılmasına yönelik faaliyetler sürdürmek bunların yanı sıra üreticileri ve tüketicileri her anlamda bilinçlendirmek. Zeytin Mezopotamya’dan tüm dünyaya yayılmış bir ürün…Yapılan araştırmalara göre Mardin’in Derik ilçesinde bulunan zeytin ağaçları dünyanın ilk zeytinleri olarak kabul edilmekte. Bu nedenle zeytinin gen merkezi şu an üzerinde yaşadığımız topraklardır” diye konuştu.

Bu yıl kimyasal ve duyusal analiz testlerinden geçen marka ve üreticilere bronz, gümüş, altın ve Premium altın kategorilerinde ödülleri verildi.

İŞTE BU SEZONUN EN KALİTELİ MARKALARI

BRONZ MADALYA
Adalıefe, Aeneas, Alhatoğlu, Dr. Yağcı, Hasan Hasip, Buldanlıoğlu,  Murat Gülümcan, Onursel Zeytincilik, Özköyüm, Vivendi, Yağderesi, Zeytinbeli

GÜMÜŞ MADALYA
Abidin Tatlı, Adalıefe, Ali Atacan, Ali Pekin, Anafortis, Avdan, Belendis, Beyzade, CMRT V. Kuşak, Çakalini, Çatay, Dizem, Doğa İncisi, Düet, Enis Çayır Zeytin ve Zeytinyağları, Erkan Aykan,Ferhatoğlu, Ferhatoğlu, Gökova Olive Oil, Güven Asa, Hermus, Hima, Mavi Ege Zeytinyağı,Mehmet İzzet Kutlu, Muharrem Ayvaz, Orfion, Pidasus, Rıza Ferda Kolçak Köstendil, Safitad, Seak, Semercioğlu, SeosFarm, Seroliva, Tlos Olive, Toy Konağı, Yusuf Kenan Eren

ALTIN MADALYA
Ayazbey, Ayvalık Köklü, Beyzade, Bintepe Organik, Deli Dane, Didim Kayı Olive Oil, Divin, Düet,Erçevik, Fatma Atılgan, Hayal Bahçeden, Hilmi Yıldırım, Hilmi Yıldırım (iki numune), Latmos Organik, MA Ok, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Nova Vera, OlivasaOzelia, Regnum Olive Oil, SE-AK, Seroliva, Tuay Zeytinin Efendisi,  Yahya Türkmen, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş., Yerlim, Zeterna, Zeytin Seli

PREMIUM ALTIN
Hekatomnos, Kafkasör “Ben Anadolu”, Novavera, Rixos, Zethoveen, Zeytinseli

Unutulmaz Karelerimiz

 

10. Zeytindostu Derneği Natürel Sızma Kalite Yarışması Ödül Töreni 2017

Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 10. Naturel Sızma Zeytinyağı yarışmasında dereceye giren kişi/firmalar ile markaları Muğla’da düzenlenen görkemli gecede açıklandı. Gecede zeytinyağı kalitesinin yanı sıra, edebiyat, slogan ve fotoğraf alanlarında gerçekleştirilen yarışmaların da kazananları da ilan edildi.

Zeytindostu Derneği’nin her yıl gerçekleştirdiği zeytinyağının oskarları olarak nitelenen Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite yarışmasının 10’cusunun ödül gecesi Muğla Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli gecede yapıldı.

Ödül Töreni videosunu izlemek için tıklayınız

Törene Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Yatağan Belediye Başkan YardımcısıTarcan Oğuz, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen ile Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı ile çok sayıda zeytindostu katıldı.
Yoğun katılımla gerçekleştirilen törende Zeytindostu Derneği’nin gelenekselleşen 10’uncu Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite, 4’üncü Slogan, 4’üncü Ulusal Fotoğraf ve 2’nci Kültürümüzde Zeytin Edebiyatı Yarışmaları’nda dereceye giren ve ödül almaya hak kazanan kişi ve firmalara ödülleri takdim edildi.
Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, dernek olarak 10 yılda önemli çalışmalara imza attıklarını dile getirdi.  Nisan sonu gerçekleştirilecek dernek genel kurulunda görevi devredecek olan Tatlı, “Bu yıl yarışmaya 83 numune başvuru yaptı. Bunlardan 65 tanesi kalite kriterlerini karşılama başarısını göstererek dereceye girmeye hak kazandı. Yarışma sonuçları gösterdi ki ülkemizde zeytinyağı kalite çıtası gitgide yukarılara taşınmaktadır. Dernek yönetimi olarak bu görevi Nisan sonu itibariyle devrederken gelinen noktadan memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim” diye konuştu.
Törende konuşan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ise, bölgede tarımın, zeytin ve zeytinyağının büyük önem taşıdığını söyleyerek, “Derneğin de desteği ile katılımcılara doğru zeytinyağının nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Bundan birkaç yıl önce zeytinyağının litre fiyatı 4 TL mi olsun 5 TL mi olsun diye konuşurken bugün artık hiç fiyat konuşmuyoruz. Bugün artık kaliteyi nasıl arttırabiliriz onu konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, zeytin ağaçlarının ilaçlama ve budaması konusunda bilgi eksikliği olduğuna dikkat çekerek “Buna rağmen bir dernek, ilaç niteliği taşıyan zeytinyağını mevcut ağaçlarımızla üretebileceğimizi ispatlıyor. Bu çok önemli bir başarı” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından, derneği destekleyen kurum ve kuruluşlara teşekkür belgeleri verildi. 10’uncu Uluslararası Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite, 4’üncü Slogan, 4’üncü Ulusal Fotoğraf ve 2’nci Kültürümüzde Zeytin Edebiyatı Yarışmaları’nda dereceye giren kişi ve firmalara ödülleri takdim edildi.
Şirketimiz iki derece  ile ödüllendirildi, Yönetim Kurulu Başkanımız Selma Arısoy ödülleri topladı.

Unutulmaz Karelerimiz

 

 

9. Zeytindostu Derneği Natürel Sızma Kalite Yarışması Ödül Töreni 2016

Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 9. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı yarışmasında dereceye giren firmalar ile markaları Burhaniye’de düzenlenen görkemli gecede açıklandı. Gecede zeytinyağı kalitesinin yanı sıra, edebiyat, slogan ve fotoğraf alanlarında gerçekleştirilen yarışmaların da kazananları da ilan edildi.
Zeytindostu Derneği’nin Burhaniye Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirdiği zeytinyağının oskarları olarak nitelenen 9. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite yarışmasının ödül gecesi Ahmet Akın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli gecede yapıldı. Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu ve bine yakın davetli katıldığı gecede fotoğraf yarışmasına katılan eserlerin sergisi, yöresel yemeklerin sunumu gibi çeşitli etkinlikler de düzenlendi.

KALİTELERİ TESCİLLENDİ
Zeytinyağı kalite yarışmasına katılım geçen yılı geride bırakarak rekor seviyeye ulaştı. Bu yıl katılımcı firmaların markalarına ait 76 zeytinyağı numunesinin altın, gümüş ve bronz olarak derece elde ettiği yarışmada 42 zeytinyağı numunesi numune altın, 32 numune gümüş ve 3 numune de bronz madalyanın sahibi oldu. Madalyalar genel, meyvemsilik ve organik olmak üzere üç farklı kategoride verildi.
Gecede konuşan Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, yarışmaya bu yıl katılımın rekor seviyelere ulaştığını kaydetti.  Önceki yıllarda az sayıda olan madalya sayısının 76 madalyaya ulaştığının altını çizen Tatlı, “Ülkemizde sızma zeytinyağı bilincini yerleştirmeyi hedefliyoruz. Hemen hemen 40 ilde zeytincilik faaliyeti yapılıyor. Kalite yarışmamızda kalitesini tescilleten firmaların coğrafi dağılımına baktığımızda zeytin üreten bölgelere yayılmış ve belli dar bir alan sıkışmamış olduğunu görüyoruz. Bununla ülkemiz zeytinciliği adına gurur duyuyoruz Bu yıl katılım bizi oldukça memnun etti. Önümüzdeki yıl seviyeyi daha da ileriye taşımayı amaçlıyoruz” dedi.
Gecede ayrıca Zeytindostu Derneği Fotoğraf Yarışması, Slogan, Kültürümüzde Zeytin ve Zeytinyağı yarışmalarının kazananlarına da ödülleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından davetliler Geleneksel Zeytindostu yemeğinde bir arada oldular.
Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Selma Arısoy Altın Madalya Ödülünü Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı’nın elinden aldı.

Unutulmaz Karelerimiz

8. Zeytindostu Derneği Natürel Sızma Kalite Yarışması Ödül Töreni 2015

Zeytindostu Derneği’nin geleneksel Zeytindostu Yemeği Akhisar’da gerçekleştirildi. Yemek öncesinde 8. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite yarışması ile slogan ve fotoğraf yarışmalarının kazananları açıklandı.

Zeytindostu Derneği 8. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite yarışmasının kazananlarını Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen törenle açıklandı.  17 altın madalya, 15 gümüş, 5 bronz madalyanın verildiği geceye AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker,  Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, Dernek Yönetim Kurulu ve çok sayıda davetli katıldı.

 YARIŞMAYA REKOR KATILIM
Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, yarışmaya bu yıl katılımın rekor seviyelere ulaştığını kaydetti.  Önceki yıllarda 5-6 olan madalya sayısının 37 madalyaya çıktığını altını çizen Tatlı, “Ülkemizde sızma zeytinyağı bilincini yerleştirmeyi başardık. Ülkemizde 40 ilde zeytincilik faaliyeti yapılıyor. Kalite yarışmamızda kalitesini tescilleten firmaların coğrafi dağılımına baktığımızda zeytin üreten bölgelere yayılmış olduğunu görüyoruz. Bu yıl rekor düzeyde katılım aldık. Önümüzdeki yıl Zeytinyağının Oskarları olarak yarışmamızı uluslararası hale getirmeyi planlıyoruz” dedi.

17 ALTIN MADALYALI MARKA
Yarışmanın değerlendirme sürecinde, Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’nün evsahipliğinde; kurumun akredite duyusal analiz labaratuvarının yanısıra,  Zeytindostu Tadım Paneli, Ulusal Zeytin ve Zeytin Konseyi Tadım Paneli, Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli, Ayvalık Ticaret Odası Tadım Paneli ve Zeytin ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu tadım panellerinden panelistler analizlerde görev aldı.  Değerlendirme sonunda 17 altın, 15 gümüş, 5 bronz madalya verildi. Dereceye giren markalar ise şunlar; Altın:  Nar Gourmet (2 altın), Büyükakça, Zetay, Seroliva (2 altın) ,Tuay, Beyzade, Menteşe-SOM, Safitad, Zeytinseli, Karakaş Çiftliği, Aureline, Silisya, Mahmut Çevik (Şahış), Elea, Sedat Köksalan (Şahıs) Gümüş: Fromida, Ovilo, Öz-Em, İzorya, Güven Asa, Dizem, Balcatepe, Ayvalık Köklü Zeytincilik, Semercioğlu, Alhatoğlu, Alyattes, Zeytinseli, Ravika, Düet, Orfe Bronz: Toy Konağı, İnoliva, İdamis, Tuna, Nar

YILIN ZEYTİNDOSTU BÜROKRATI
Törende ayrıca Zeytindostları tarafından “Yılın Zeytindostu Bürokratı” seçilen Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’a, Dernek Başkanı Abidin Tatlı tarafından plaketi takdim edildi. Tatlı, Bektaş’ın zeytincilik sektörüne desteğinin sürmesini temenni ettiklerini söyledi.

Unutulmaz Karelerimiz

7. Zeytindostu Derneği Natürel Sızma Kalite Yarışması Ödül Töreni 2014

4 Nisan 2014
Sektöre En Büyük Hizmet
Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 7. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması sonuçlandı.  21 altın ve 1 gümüş madalya, 11 Nisan’da Balçova Kaya Thermal ve Convention Otel’de düzenlenecek 3. Geleneksel Zeytindostu Yemeği’nde sahiplerine verilecek. Yarışma sonuçlarının ardından alınan madalyaları değerlendiren Dernek Başkanı Abidin Tatlı, “Kaliteli üretimin tüm üretici bölgelerimize yayıldığını görmek memnuniyet verici” diye konuştu.
11 farklı zeytin üreticisi bölgeden numuneler gönderilen ve gelenekselleşen 7. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışması, kaliteli zeytinyağı üretimi konusunda ülke olarak aşama kaydettiğimizi gözler önüne serdi. Farklı kategorilerde 21 sızma zeytinyağı numunesinin altın madalyaya hak kazandığı yarışmada bir numune ise gümüş madalya alma başarısını gösterdi.

KALİTELİ ÜRETİM YAYGINLAŞIYOR
Kimyasal analizi Aydın Ticaret Borsası sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmanın sonuçlarını değerlendiren Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, geçtiğimiz yıllarda düzenlenen yarışmalarla karşılaştırıldığında hem katılımcı firma sayısında hem de ödül alan numune sayısında artış yaşandığına işaret etti. Sonuçların ülkemizde üretilen zeytinyağlarının kalitesi açısından sevindirici olduğunu dile getiren Tatlı, “Ödül alan firma sayısında artış var. 21 sızma zeytinyağı numunesinin altın madalyaya hak kazanması sektörde kalite standardının yükseldiğinin göstergesi… Her bölgemizden ödüle layık görülen firma bulunması kaliteli üretimin ülke geneline yayılmaya başladığına işaret ediyor. 2013-2014 yılında yaşanan zeytinyağı azlığına rağmen bu kadar kaliteli yağ çıkmasının bize önümüzdeki yıllarla ilgili ümit veriyor” dedi.

YARIŞMA İTİCİ GÜÇ OLDU
Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği yarışmanın kalite anlamında referans gösterilen bir çizgiye geldiğini söyleyen Abidin Tatlı, daha önceki yıllarda duyusal analizde elenen bazı firmaların zamanla kalite standartlarını oturtarak altın madalyaya hak kazandığını da vurguladı. Tatlı, “Bu yarışmanın bu kadar başarılı sonuçlanmasında verdiğimiz tadım eğitimlerinin mutlak başarısı vurgulayalım. Sözkonusu gelişmeler kalite yarışmamızın amacına ulaştığının, üreticiyi bilinçlendirdiğinin göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Unutulmaz Karelerimiz